چگونه تصویرسازی ذهنی کنیم؟

چطور تصویرسازی ذهنی کنیم؟

خیلی ها می گویند ما نمی توانیم در ذهن خودمان تصویری را ببینیم وتصویرسازی ذهنی انجام دهیم، یک سوال می پرسم رنگ درب خانه شما چه رنگی است و خانه شما چند اتاق دارد ؟ناخودآگاه درذهن شما تصویری از رنگ درب خانه و اتاق های خانه تان نمایان شد واین یعنی شما تصویرسازی ذهنی را انجام دادید، پیراهن یا مانتو مورد علاقه شما که بیشترین مواقع آن را می پوشید چه رنگی است باز هم ناخودآگاه شما پیراهن یا مانتو خود را تصویرسازی کردید.

برای دیدن تصاویر در ذهن یکی از تمرین ها ی دیگراین است که یک تصویر را مقابل خود نگه می داریم و تند تند شروع به پلک زدن می کنیم بعد چشمانمان را می بندیم سپس می بینیم  آن تصویر به آسانی در ذهن ما نمایش داده می شود،از چیزهای خیلی کوچک مثل لیمو یا سیب یا هر چیز دیگه ای  که راحتی هستید شروع به تمرین تصویرسازی ذهنی می کنیم.

آموزش تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی

چشمان خود را ببندید و مراحل آرام کردن بدن خود که در مقاله قبلی آموزش دیدی را انجام دهید.

در ذهن خود یک لیموترش را تصور کنید ببینید که به آشپزخانه منزل می روید یک لیموترش از یخچال بر می دارید چه لیموترش تازه ای است لیمو را در دستان خود گرفته و آنرا بو می کنیم چه بوی لذت بخشی انرا در یک پیش دستی می گذاریم سپس با چاقو شروع به نصف کردن لیمو می کنید در هنگام  نصف کردن لیمو مقداری از آب لیمو در پیش دستی می ریزد نصف لیمو را برمی دارید و کمی نمک هم روی آن می ریزید و سپس لیمو را به آرامی  نزدیک دهان می برید ومیل می کنید و طمع ترش لیمو را در دهان خود احساس کنید به به چه طمع ترش مزه نمکی دارد .

با شمارش معکوس مجدد چشمان خود را بازکنیدآیا بزاق دهان شما شروع به ترشح کرده است.

اگر بزاق دهان ترشح شده است شما به خوبی تصویرسازی ذهنی را با احساس کامل انجام داده اید.

بنابراین با تصویر سازی میوه ها شروع کنید و آرام آرام اجسام وچیزهای بزرگتری را تصور کنید تا در تصویرسازی ذهنی مهارت کامل را بدست آورید.

 

 

تصویرسازی ذهنی

اگر خانه مورد علاقه خودمان را می خواهیم تصویر سازی کنیم باید تصور کنیم و در خانه کمی قدم بزنیم به آشپزخانه برویم رنگ کابینت ها چه رنگی است؟ کابینت ها را باز کنیم و ظروف داخل کابینت ها را تماشا کنیم به پذیرایی خانه برویم و نحوه چیده مان مبل ها و سایر وسایل منزل را تماشا کنیم و مبل ها و پرده ها چه رنگی است؟

با جزئیات کامل رنگ اتاق،کف اتاق سرامیک است یا پارکت به حمام  برویم و به دوش ها وسرامیک کف توجه کنیم  سری به بالکن هم بزنیم واز آنجا فضای بیرون را تماشا کنیم ،درختان و گلها را در حیاط  ببینیم  با احساس  و شور و هیجان کامل تصور می کنیم.

کاملا همه چی را تصویر سازی می کنیم انگار واقعی واقعی است و به هیچ عنوان خواسته های خود را سانسور نکنید همه چی را آنطور که دوست دارید و لذت می برید تصویرسازی کنید.

ویژگی های یک تصویرسازی ذهنی خوب

 • هرچه بدن آرام تر باشد تصویرسازی بهتری خواهیم داشت
 • هرچه تصویربا احساس و شادی بیشتر بسازیم نتیجه بهتری می گیریم
 • تصویر سازی ذهنی با اغراق و تبلیغ باشد
 • در تصویر سازی صدا ها را بشنویم
 • در تصویر سازی رنگ ها را به وضوح ببینیم
 • تصویر سازی متحرک باشد
 • حالت چهره ما در تصویرسازی خندان و شاد باشد

استفاده از تصویرسازی ذهنی در تمام جنبه های زندگی

تصویرسازی ذهنی

شما می توانید صبح ها قبل از خارج شدن از رختخواب  یک روز  شاد و موفق را برای آن روز خود تصویرسازی ذهنی کنید وسپس از رختخواب خارج شوید بعد از چند مدت به راحتی می بینید چه روز شادتر وموفق تری دارید.

وقتی می خواهید به یک مهمانی بروید خود و مهمانان را در حالت شاد و دوست داشتنی تصویرسازی ذهنی کنید و آن وقت می بینید وقتی وارد مهمانی شدید چقدر شما و دیگر مهمانان شاد و بشاش و دوست داشتنی هستند.

در روابط با دوستان یا همسر و فرزندان خود را غرق در یک رابطه  شاد و عاشقانه تصور کنید آن وقت می بینید زندگی شاد تر و عاشقانه تری خواهید داشت هر روز از هر لحاظ شاد تر وبانشاط تر می شوید.

وقتی می خواهید به تعطیلات ومسافرت بروید خود را در طول سفر انسان شاد و مسئولیت پذیر و دوس داشتنی تصور کنید آن وقت می بینید تعطیلات ومسافرت بهتری خواهید داشت و از مسافرت خود لذت می برید.

می خواهید در محل کار درخواستی از همکاران و رئیس داشته باشید اول در ذهن خود برآورده شدن آن درخواست را تصویرسازی می کنید سپس درخواست خود را ارائه می دهید و می بینید بادرخواست شما موافقت شده است.

مسابقه ورزشی پیش رو دارید شب ها قبل از مسابقه خود را نفر پیروز و برنده  و موفق درآن مسابقه ببینید سپس خودتان نتایج فوق العاده آن را به وضوح می بینید.

در درس و کنکور و دانشگاه خود را یک انسان موفق و مسئولیت پذیر و درس خوان تصور کنید آن وقت می بینید  میزان قبولی شما در کنکور ونحوه درس خواندن شما چقدر تغییر کرده است. وقتی از لحاظ ذهنی رشد می کنید دیگر درس خواندن  برای شما لذت بخش تر می شود.

هرچه باور وتمرین شما بیشتر باشد موفقیت شما نیزبیشترخواهدشد.

 نمونه هایی از تجربه تصویرسازی افراد موفق در جهان

خانم کیت وینسلت بازیگر نقش رز در فیلم تایتانیک

تصویرسازی ذهنی

او وقتی با چشمان پر از اشک جایزه اسکار خودش را می گرفت در سخنرانی که داشت، گفت در نوجوانی هر وقت به حمام می رفتم شامپو را به عنوان جایزه اسکار در دست می گرفتم وتصور می کردم که جایزه  اسکار در دست من است و حاضرین در سالن درحال تشویق کردن من هستند ولی الان واقعا دیگه این که دست من است شامپو نیست جایزه اسکار واقعی است و از این بابت خوشحال هستم وتمام حضار او را تشویق می کردند.

آقای هادی ساعی قهرمان چندین دوره المپیک

تصویرسازی ذهنی

آقای هادی ساعی قهرمان چندین دوره تکواندو المپیک وجهان هم قبل از شروع مسابقه واقعی اول در ذهن خودش با حریف مبارزه می کرد و وقتی از لحاظ ذهنی بر حریف پیروز می شد سپس برای مبارزه واقعی و فیزیکی اقدام می کرد و بر حریفان خویش پیروز می شد.

آلبرت اینشتین

تصویرسازی ذهنی

یکی از بزرگترین دانشمندان فیزیک دنیا آقای آلبرت اینشتین است که جمله معروفی دارد:

                                                          تخیل بالاتر از دانش است

آلبرت اینشتین با تخیل و تصویرسازی ذهنی توانست تئوری نسبیت را به جهانیان معرفی کند او خودش می گوید ساعت ها خودم را غرق در تخیل و سفر به فضا و زمان  می کردم و خودم را سوار بر نوری در اعماق کرات وکهکشان ها  تصورمی کردم اینقدر این کار را تکرار کردم تا بلاخره توانستم تئوری نسبیت را ارائه بدم.

پس وقتی دانشمند به این بزرگی می گوید تخیل بالاتر از دانش است چرا ما انسانها از این هدیه  بزرگ خداوند برای گسترش جهان هستی و رسیدن به اهداف و آرزوهای خودمان استفاده نمی کنیم.

بتهوون

تصویرسازی ذهنی

آقای بتهوون که یکی از بزرگترین موسیقی دان های جهان است در سن ۳۵ سالگی دچار ناشنوایی می شود اما مهمترین آثار او بعد از ۳۵ سالگی است از او رمز کارش را می پرسند می گوید من در ذهنم اول نت های موسیقی را می نوازم و گوش می دهم سپس در بیرون به بهترین آثار موسیقی تبدیل می شود. بله دوستان عزیزم تصویرسازی ذهنی برای ناشنوایان هم کاربرد عالی دارد.

هدف چیست وچگونه هدف گذاری کنیم؟

امیدوارم در تمام جنبه های زندگی خود از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید ونتایج فوق العاده آنرا با ما به اشتراک بگذارید.

                                         شاد، پیروز و موفق باشید.

توسط | ۱۳۹۷/۴/۱۷ ۲۳:۴۴:۴۷ آبان ۵ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|۶s دیدگاه

درباره نویسنده:

سلام مهدی خادمی پور هستم بیش از 10سال است در زمینه موفقیت تحقیق و پژوهش میکنم سالهاست با مطالعه زندگی و کتاب های افراد موفق جهان سعی دارم جهان را به جای بهتری برای زندگی انسانها تبدیل کنم.

۶ دیدگاه

 1. […] چطور تصویرسازی ذهنی کنیم؟ […]

 2. […] ما به وجود می آورد بهترین زمان برای استفاده از جملات تاکیدی مثبت شب موقع خوابیدن و صبح بلافاصله پس از بیداری می […]

 3. حمزه اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ در ۷:۱۲ ب٫ظ - پاسخ

  سلام ممنون از مقاله خوب و کاربردی که تهیه فرمودید.
  آگاهیم نسبت به تصویرسازی ذهنی خیلی بالاتر رفت.
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید.

 4. رویا اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷ در ۷:۰۹ ب٫ظ - پاسخ

  سلام خیلی عالی بود
  بخصوص اون تصویرسازی که خونه مورد علاقه رو با جزئیات کامل توضیح دادید.
  متشکرم از شما

  • مهدی خادمی پور تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴ ب٫ظ - پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما امیدوارم که اهداف و خواسته هاتون را با جزئیات کامل تصویرسازی ذهنی کنید و به تمامی اونها دست پیدا کنید.

درج دیدگاه