تصویرسازی ذهنی چیست؟

 تصویرسازی ذهنی چیست؟

بزرگترین کشف روانشناسی درقرن اخیر تصویرسازی ذهنی است،که در رشته های روانشناسی بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا به عنوان یک کتاب درسی تدریس می شود.

تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی

             هرچیزی دوبار اتفاق می افتد یک بار در ذهن ما وبار دیگر دربیرون ازذهن ما

تمام افکار ما بر مبنای تصویری شکل می گیرد که آن را در ذهن می بینیم یعنی اینکه اگه بگویم ماشین پراید چه تصویری در ذهن شما نقش می بندد. خب بدون شک کلمات پ ر ا ی د  نیست بلکه تصویری از پراید در ذهن شما می آید،بله دوستان تمام افکار ما با تصاویر در ذهن نقش می بندد ودر دنیای بیرون متجلی می شود.ذهن ما بین خواسته هایی که در ذهن تصور می کنیم و کارهای واقعی و فیزیکی که انجام می دهیم تفاوتی قائل نمی شود و به راحتی باور می کند.

تصویرسازی ذهنی به وسیله نیمکره راست مغز ماکه بیشتر با تصاویر و رنگ ها و صداها آمیخته است صورت می پذیرد.

هدف چیست وچگونه هدف گذاری کنیم؟

                          ذهن ما تفاوت بین خیال و واقعیت را متوجه نمی شود.

تحقیقات تصویرسازی ذهنی

تحقیقی انجام شده است بین گروهی از دونده هایی که یکجا نشسته اند ودر ذهن خود فقط می دوند و گروهی دیگر که در واقعیت و بطورفیزیکی می دوند. در آخر میزان ضربان قلب ونقاط فعال شده مغز هر دو گروه را اندازه گیری کردند جالی اینجاست بدانیدهردوگروه به یک اندازه انگار مسابقه داده بودند.

تحقیق دیگه بین دو گروه تیرانداز انجام شده است که گروه اول جدا  از تمرین های جسمانی که روزانه انجام می دادند درکنار آن در ذهن خود هم شروع به تمرین تیراندازی کرده اند و به آنها گفته شد که فقط لحظه به هدف خوردن تیرها را با خوشحالی وشادی تصورکنید.

و گروه دیگه هم فقط شروع به تمرین فیزیکی کردند،بعدازمدتی عملکرد دو گروه را با هم مقایسه کردند و تحقیق نشان داد که گروهی که در ذهن خود  هدف گیری را انجام می دادندپیشرفت چشم گیری در هدف گیری کرده اند.

این تحقیق ها نشان می دهد که ذهن بین تصویر سازی ذهنی  وانجام کار فیزیکی واقعی تفاوتی قائل نمی شود.

 بنابراین ما از این ویژگی ذهن استفاده می کنیم برای رسیدن به خواسته هایمان در تمام جنبه های زندگیهرچیزی که در دنیای واقعیت یا مادی می بینیم مثل ساختمان، خیابان ،ماشین، صندلی ،میز، پول یا هر چیز مادی دیگر ابتدا باید در ذهن ما شکل گرفته شده باشد وسپس در بیرون و در دنیای فیزیکی اتفاق بیافتد.

حال تمام اتفاقات خوب ویا بد زندگی ما هم چه آگاهانه و چه ناآگاهانه در ذهن ما شکل گرفته است و بعد بیرون اتفاق افتاده است. هرچیزی که در ذهن به آن متمرکز باشیم دیر یا زود در بیرون از ذهن ما به خود شکل فیزیکی و واقعی می گیرد.

تصویرسازی ذهنی برای افراد ناشنوا و نابینا هم کاربرد بالایی دارد در ادامه مطالب در قسمت تجارب افراد موفق دنیا در استفاده از تصویرسازی ذهنی برای موفقیت  در تمام جنبه های زندگی به این مورد اشاره خواهم کرد.

                                                                            کتاب موفقیت با تصویرسازی ذهنی

کتاب تصویرسازی ذهنی

کتاب تصویرسازی ذهنی

بهترین زمان برای تصویر سازی ذهنی

ذهن در حالت آلفا بهترین زمان مناسب برای تصویر سازی ذهنی است در حالت آلفا ما آرامش و سکوت بیشتری داریم زیرا در حالت آلفا  ذهن منطقی ما هیچ مقاومت و جنگی با ما ندارد و درحال استراحت است و ضمیر ناخودآگاه ما تاثیر پذیری بالایی دارد وبه راحتی تصویرسازی های ما درآن شکل می گیرد.

شب ها قبل از خواب می باشد:

وقتی در رختخواب دراز کشیده ایم درست پیش از خواب شروع به تصویر سازی ذهنی می کنیم خودمان را در لحظه رسیدن به آرزوهایمان  با شور و نشاط تصور می کنیم ممکن است با همین احساس به خواب برویم هیچ اشکالی ندارد زیرا ضمیر خودآگاه  و ذهن منطقی ما به خواب رفته است ،ما خواب هستیم اما ضمیر ناخودآگاه ما تا صبح در آرزو و اهداف ما غرق است و ما درست به دنبال برنامه ریزی ضمیرناخودآگاه هستیم در واقع  برخلاف ضمیر خودآگاه ما،ضمیرناخودآگاه ما هیچ استراحتی ندارد و شب و روز بیدار است و مدام مشغول ثبت و ضبط است.

صبح ها بلافاصله بعد از بیداری:

صبح به محض بیداری هم چون هنوز ذهن ما در حالت نیمه هوشیار و آلفا هست بنابرین بلافاصله شروع به تصویر سازی ذهنی  برای آن روز خود می کنیم یک روز شاد و دوس داشتنی و سپس اهداف و آرزوهای مان را تصور می کنیم.

مدت زمان وتعداد دفعات در تصویر سازی ذهنی

کاملا شخصی است مدت زمانی را که به تصویر سازی ذهنی اختصاص می دهیم،می توانیم از  ۱ دقیقه تا ۱۵ دقیقه در روز تصویرسازی ذهنی را انجام دهیم مهم کیفیت تصویرسازی ذهنی است.

تعداد دفعاتی که اختصاص می دهیم به تصویر سازی روزی دوبار یکبار شب لحظه قبل از خواب ویکبار هم صبح بلافاصله قبل از بیداری اما باز هم قائده کلی ندارد و می توانیم تعداد دفعات  تصویر سازی بیشتری هم انجام دهیم.

تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

من خودم علاوه بر شب ها و اول صبح در طول روز  هر جا که زمان و مکان را مناسب ببینم بلافاصله چشمانم را می بندم و شروع به تصویرسازی ذهنی می کنم. در تاکسی،مترو،هواپیما،اتوبوس،قطار و اوقاتی را هم در محل کار پشت میز شروع به تمرین و تمرکز می کنم.

اقدامات مهم قبل از شروع تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

ما در هرثانیه و در هر زمان در حال تصویر سازی ذهنی هستیم چه آگاهانه و چه غیرآگاهانه پس چه بهتر است که تصویر سازی های ما برای رسیدن به آرزوها وخواسته های زندگیمون هوشیارانه باشد.

 • لباس آزاد و راحتی را می پوشیم.
 • مکان آرامی را در خانه انتخاب می کنیم ومیزان نور و سروصدا در منزل راکاهش می دهیم موبایل و تلویزیون را خاموش می کنیم.
 • چشمان خود را بسته ودر حالت نشسته(ستون فقرات صاف) یا خوابیده به صورت طاق باز شروع به شمارش معکوس از ده تا یک می کنیم.
 • سه نفس عمیق وآرام می کشیم ،حالت نفس کشیدن به صورت۲-۴-۱باشد (به اندازه یک شماره دم به اندازه چهار شماره حبس نفس و به اندازه دو شماره بازدم خواهیم داشت) دهان را بسته و ازطریق بینی یه نفس عمیق شکمی می کشیم وسپس از دهان به آرامی خارج می کنیم.
 • ریلکسیشن از مهمترین قسمت تصویر سازی ذهنی یعنی آرام کردن بدن است تمام اجزای بدن را کاملا آرام می کنیم از انگشتان پا تا قسمت سر را کاملا ریلکس می کنیم.

چشمان خود را درحالت  خوابیده بسته وبه سراغ پای چپ می رویم و شروع به آرام کردن انگشتان پا می کنیم هرکجا درد یا گرفتگی عضلانی  وجود دارد به آن فرمان آرام باشد می دهیم ،آرام آرام به کف پا

وسپس مچ پا,ساق پا,ماهیچه ,زانو,ران وبعد پای راست هم به همین روش کاملاً آرام می کنیم.

 سپس باسن وکمر وشکم وسینه وگردن وکتف ها ,دست ها هم از انگشت ها ومچ ها وساق ها وبازوها را آرام می     کنیم و هرکجا درد و گرفتگی عضلانی داشت به آن فرمان آرام باش می دهیم.

به اجزای صورت می رسیم فک,دهان,لب,چشمها ,ابروها,پیشانی و سر را هم کاملا آرام می کنیم.

ودرآخر سه بار آهسته و با احساس می گوییم:

   من کاملا آرام وریلکس هستم آرامه آرام

   من کاملا آرام وریلکس هستم آرام آرم

   من کاملاآرام وریلکس هستم آرام آرم

نکته:هیچ عجله وشتابی برای آرام کردن بدن خود نکنید خیلی راحت وریلکس وباآرامش کامل جلو برید.

تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

 

 • لحظه رسیدن به آرزوهایمان را با جزئیات کامل تصویر سازی می کنیم می بینیم که دیگران در حال تبریک گفتن به ما هستند وما بسیار خوشحال و شاد هستیم،کاملا شفاف و واضح تمام رنگها رو می بینیم تمام صداها رو می شنویم وقتی احساسات را با شور و اشتیاق در تصویر سازی های ذهنی درگیر می کنیم خواسته های ما هم زود تر در دنیای فیزیکی خلق می شود.
 • پس از اتمام تصویر سازی ذهنی از شماره ۱ تا ۱۰ می شمارید و با سه نفس عمیق آرام چشمان خود را باز می کنید.

جهت آموزش تصویرسازی ذهنی مقاله زیر را مطالعه فرمایید

چطورتصویر سازی ذهنی کنیم؟

شاد و پیروز و موفق باشید.

توسط | 1399-01-27T09:47:17+00:00 آبان ۳ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|۶s دیدگاه

درباره نویسنده:

سلام مهدی خادمی پور هستم نویسنده کتاب موفقیت با تصویرسازی ذهنی مربی و مدرس توسعه فردی،بیش از 10سال است در زمینه موفقیت تحقیق و پژوهش میکنم سالهاست با مطالعه زندگی و کتاب های افراد موفق جهان سعی دارم جهان را به جای بهتری برای زندگی انسانها تبدیل کنم.

۶ دیدگاه

 1. […] قبلی […]

 2. […] تصویرسازی ذهنی چیست؟ […]

 3. رویا اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷ در ۷:۱۴ ب٫ظ - پاسخ

  سلام
  من از وقتی مقاله شما رو خوندم شب ها قبل از خواب اهداف و آرزو های خودم رو تصویرسازی ذهنی میکنم و احساس میکنم‌خیلی به اهداف خودم نزدیک شدم.
  از جناب آقای خادمی پور متشکرم

  • مهدی خادمی پور تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۷ ب٫ظ - پاسخ

   سلام دوست عزیز
   متشکرم از توجه و مهرتان
   امیدوارم که تونسته باشم در تصویرسازی ذهنی کمکی کرده باشم.
   اهداف و آرزوهاتون رو هر شب قبل از خواب و بلافاصله بعد از بیداری تصویرسازی ذهنی کنید و باور کامل داشته باشید دیر یا زود به اون هدف و خواسته تون خواهید رسید.
   شاد،پیروز و موفق باشید.

 4. مهدی اسفند ۲۹, ۱۳۹۸ در ۳:۴۲ ق٫ظ - پاسخ

  سلام تصویر سازی ذهنی قبل از رسیدن به نیاز چند بار باید انجام دهم
  لطفا به ایمیل ام بفرستیدمنتظرم

درج دیدگاه